Cmentarze, pamięć o czasach minionych.

Wzięłam udział z moimi uczniami w kweście na rzecz cmentarzy polskich na Ukrainie, w ramach akcji, o której już wcześniej pisałam: Ocal mogiłę pradziada od zapomnienia.
Ktoś nam powiedział: nie mówcie Ukrainie, mówcie o Kresach, Ukrainy nigdy nie było... Ktoś inny powiedział: jak na Ukrainę to tylko, daję.... Ktoś pytał o konkretne miejscowości, ktoś mówił, że tam był, że szukał grobów swoich przodków, ktoś dawał dzieciom pieniążki żeby wrzuciły. Ktoś nas zapytał ,czy te lwy zostały już odsłonięte na Łyczakowie.
Ojczyzna to ziemia i groby. Brzmi to dość patetycznie, a jednak jestem przekonana o konieczności zachowania pamięci, o minionych pokoleniach, tych którzy tworzyli nasza kulturę, tożsamość, o przechowywaniu pamięci o Polakach żyjących na Kresach Rzeczpospolitej przez wieki. Noszę w sobie głębokie przeświadczenie, że bogactwo kultury kresowej, jest czymś unikatowym w swoim myśleniu o Polsce...dlatego tak ważna wydaje mi się ta pamięć...
Historia dla młodych jest dzisiaj nudna, dlatego włączam się z nim w troskę o groby Kresowe, mając nadzieję, że tak zainteresuję ich przeszłością. 80% procent Polaków na Dolnym Sląsku ma swoich przodków właśnie w tamtym rejonie. Jak możemy więc o nich zapomnieć?
Nie wszystko zaczęło się od nas, gdzieś mamy swoje korzenie i rodowód, chociaż człowiek młody lubi myśleć, że to co on zbuduje będzie najlepsze i dopiero z czasem zaczyna cenić tradycję, bo to mu daje pewną całość i ciągłość...
Cmentarze, znicze i kwiaty .... Kiedyś słyszałam opowieść jak pewne wojsko grało w nogę głową zamożnego właściciela ziemskiego z rozgrabionego grobu.
Cieszę się, że nasza kultura dba o zmarłych, w tych prostych gestach, może czasem przesadzonych.To jak przechowujemy pamięć o minionych pokoleniach świadczy o tym na ile jesteśmy dzisiaj ludźmi.
Komentarze
Prześlij komentarz