Przejdź do głównej zawartości

Wielki Tydzień

 •   Panie Ty widzisz, krzyża się nie lękam, śpiewamy w starej pieśni wielkopostnej. Akurat. Myślę z przekąsem. Przeraża mnie krzyż, przeraża mnie cierpienie.  
 •     Co to za Miłość i jaka to Miłość, że cierpienie przyjmuje na siebie, że właśnie w taki sposób chce nam pokazać jak bardzo jest  blisko nas.
 •    Krzyżu  Chrystusa bądźże pochwalony, na wieczne czasy bądźże pozdrowiony, z Ciebie moc płynie i męstwo w Tobie jest nasze zwycięstwo.
 •   Chcę pozostać w zadumie nad tą Tajemnicą. Chcę być obecna w tych tajemnicach, chociaż pojąć ich nie mogę. Życzę tym, którzy mnie tutaj odwiedzają dobrego Wielkiego Tygodnia.

Komentarze

 1. A z tej śmierci życie tryska....

  serdeczności ślę

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję bardzo.Pozdrawiam serdecznie.

   Usuń
 2. Moja Mama mawia, że jak Pan Bóg kocha to krzyżyki daje człowiekowi, każdy ten swój dźwiga, a jak podźwiga, to ma kolejny i kolejny. dopóki nie zwątpi w Bożą Miłość, to się nie lęka tak myślę bo wie, że Bóg pomoże:) ja wiem, ze pomaga, niekoniecznie wtedy kiedy my chcemy tylko kiedy On uzna, że dla nas najlepiej, wiem bo doświadczam co i raz, skoro Jezus uniżył się dla nas i oddał się na krzyżu, to i my w pokorze przyjmować powinniśmy Boże decyzje i nasze uniżenia. Też dobrego Wielkiego Tygodnia Siostrze życzę, przed tymi najpiękniejszymi Świętami :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Błogosławionych Świąt życzę.Pozdrawiam serdecznie.

   Usuń
 3. Spodobało mi się u Siostry to "Akurat", bo to akurat prawda o nas! Przetestowałem na sobie tę "nieustraszoność" i się okazało żem lękliwy jak mało kto... jak Szymon Piotr
  Dziękuję :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Wielki Tydzień albo inaczej, wielka lekcja odsłaniania ludzkich słabości przez Chrystusa. Poprzez które Bóg realizuje swój nadrzędny plan. Nie przeszkadza Mu grzech, więcej, On bierze go na siebie, niczym brzemię odpowiedzialności za losy świata i sprawę człowieka... Dziś Piotr buńczucznie zapewnia Jezusa o lojalności, a jutro polegnie w kompromitujących okolicznościach. Co za blamaż...

  OdpowiedzUsuń
 5. Jezus potrzebuje Piotra i Judasza, Bóg pragnie relacji z człowiekiem, by móc odsłonić Veritatis Splendor.../m.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę,że Jezus nic nie potrzebuje, bo w Nim jest Pełnia i z tej Pełni udziela swą przeobfitą Łaskę wchodząc z nami w relację, z Piotrem i Judaszem.Przejmujący jest dzisiaj ten dialog:Czy nie ja Panie? Tak Ty.Dotykający do głębi.

   Usuń
  2. Zgadzam się. Myślę, że jako Bóg jest spełniony, lecz jako człowiek wciąż pragnie.../m.

   Usuń
  3. Tak,dziękuję i pozdrawiam miło.

   Usuń
  4. :) Tak, stając przy Piotrze można czuć się bezpiecznym, bo w razie draki można zawsze uciec się do Jezusowego miłosierdzia. Judasz natomiast przejmuje grozą, jest bezlitosny zarówno dla innych, jak i dla samego siebie.../m

   Usuń
  5. "Przejmujący jest ten dialog...", bo Jezus do końca traktuje Judasza z miłością, pozwala mu na wolność, nawet na zdradę, to niebywałe i u ludzi niemożliwe. Myślę, że tylko z Jezusem możemy pokochać w sobie Judasza i nie gorszyć się jego podwójną grą. Czyżbym ja, Rabbi?.../m.

   Usuń
 6. W teologii mówi się o "Jezusie historii" i "Chrystusie wiary", myślę, że podczas Wielkiego Tygodnia te dwie perspektywy poznania nakładają się, dochodzi do pojednania historii człowieka z wiecznością Boga. Czas się zatrzymał...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak,pojednanie historii człowieka z wiecznością Boga.Piękne to jest. Czy jednak dotyka to mojego serca? Czy pozostaje w sferze myśli i rozważań? Mieć serce dotknięte tą tajemnicą pojednania...

   Usuń
  2. Chyba wiem o co Siostrze chodzi. To "piękne" z umysłu musi dotknąć serca, ma tam zejść aby cały człowiek stał się dobry. Podejrzewam, że jest to proces bardzo bolesny...

   Usuń
 7. Przeczytałam...mimo Wielkiego Tygodnia a może dzięki temu błąkam się po słowach i do waszej dyskusji wrzucę coś swojego. Mojego postrzegania.Bóg, wolę Starszy Pan, wcale nie jest w żadnym momencie odległy, trudnymi słowami opisywany.Jest zawsze niezmiennie i tak samo blisko my zaś tworzymy sami dla siebie bariery , ja ze wstydu, że jestem do niczego bo tak było łatwiej. Jestem cudzołożnicą i to załatwiało sprawę. Bóg był trzymany na dystans. Ja robiłam co chciałam a On nie miał do mnie dostępu jednak po latach widzę,że to bardzo sprawna manipulacja jakiej się poddałam. Ktoś wmówił mi ,że grzech Boga odsuwa od nas ale przecież to bzdura, kłamstwo. zawsze jest tak samo blisko a my go odsuwamy bo czujemy ze jesteśmy nadzy jak ci w raju.Wstydzimy się, mierzymy Boga swoją miarą.Teraz wiem, że gdy oddawałam się klientowi czy robiłam inne rzeczy, Bóg zawsze był i patrzył i nie miał pretensji,żalu...czekał i czeka uśmiechając się bo tak nam jest łatwiej do Niego wrócić.Przepraszam ,że nie używam trudnych słów. Nie znam ich .
  Do pana anonimowego. Cwaniactwo ucieczki do Bożego Miłosierdzia nie zadziała dlatego że cwaniactwo. Działa tylko szczerość.Tak myślę.
  Dzisiaj udało mi się wstać przed siódmą. Zawsze o tej porze w radiu jest msza a dziś nie było. Kolejny raz powtarza się mi to samo. Rok temu sceneria dokładnie ta sama.Jutro też nie ma mszy, to pamiętam.Wielki Piątek i pytanie , które zadaję sobie od lat:" jak wychować dziecko , nieślubne, by dało się ukrzyżować za cały świat i za wszystkich ludzi...jeśli coś pomieszałam, przepraszam.Na Święta, życzę wielkiej samotności bo wtedy, gdy inni ludzie nam nie przeszkadzają, doskonale widać ,że Bóg jest z nami bez względu na nasze wyskoki.

  OdpowiedzUsuń
 8. "Przyjacielu, po coś przyszedł?"

  OdpowiedzUsuń
 9. Jak mniemam to do mnie i o ile mnie pamięć nie myli to słowa do Judasza.Dlaczego nie jestem zaskoczona ? Pan przy stole zasiada a ja nie liczę na miejsce przy stole a zadowolę się okruchami ze stołu.

  OdpowiedzUsuń
 10. Prawda, dobro i piękno to w pewnym sensie synonimy, ale nade wszystko są to przymioty Boga, który je pojednał w Chrystusie!!!

  OdpowiedzUsuń
 11. Dziękuję za tę piękną i ubogacającą wymianę myśli pod tym skromnym wpisem.Szkoda, że anonimowa. Pozdrawiam serdecznie wszystkich. Wielki Tydzień się skończył Pan żyje, a wraz z Nim i my żyć będziemy.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Oddać życie Bogu

Czasami oglądam w internecie Siostry tańczące, śpiewające, grające, elokwentne i wykształcone, zazwyczaj są to młode i piękne kobiety, myślę wtedy, że chcemy pokazać nasze życie, jako atrakcyjne, jakbyśmy chcieli udowodnić światu, że nie tylko  jesteśmy normalne ale też piękne i utalentowane, że niczym się nie różnimy od kobiet pozostających w świecie, po części to prawda. Siostry mojego pokolenia, z kolei, ukazywane są jako działaczki na rzecz potrzebujących, budujące domy, wychowawczynie, wykładowczynie lub feministki walczące o prawa kobiet i zakonnic, te ostatnie  bardziej  spoza Polski. Jednym słowem czyniące wielkie rzeczy dla Pana. Zmieniają się czasy i ludzie oraz środki wyrazu.
Jednak pod pewnymi względami człowiek się nie zmienia np. w pragnieniu i poszukiwaniu miłości, sensu, w tęsknocie za Bogiem. Czy dla młodych kobiet życie zakonne może być dzisiaj  atrakcyjne bez nadmiernego upiększania? Przecież na co dzień nie tańczymy, nie gramy na instrumentach, nie prowadzimy dys…

Siostry i stereotypy

Często obserwuję dosyć uproszczony sposób postrzegania  sióstr zakonnych, dotyczy to zarówno  ludzi młodych  jak i dorosłych, nie pomijając księży, zarówno ludzi wierzących i niewierzących, przy czym Ci drudzy, często spoglądają na siostry z pewną ciekawością, jako relikt przeszłości i  dziwowisko.    Siostry muszą robić coś bardzo dobrze albo być wyjątkowe, aby mogły być postrzegane jako te, które są warte uwagi, szacunku i współpracy. W przeciwnym razie nie istnieją albo są przedmiotem drwin.  Przy czym od sióstr oczekuje się wszystkich cnót od zaraz, np. pokory, służby, pogody ducha (zawsze uśmiechnięta), łagodności, wykształcenia, najlepiej na wysokim poziomie, znajomości języków obcych, inteligencji i obycia.   Ale może dosyć już tego sarkazmu, a spróbujmy zobaczyć  stereotypy, przez które postrzegane są siostry.
 Siostry nic nie robią tylko się modlą, ich życie jest strasznie nudne.

Modlitwa stanowi znaczącą część ich życia ale nie jedyną. W domu kobiety poświęcają czas dzieciom…

Tysiąc propozycji na Wielki Post

Jesteśmy w trakcie Wielkiego Postu, co chwilę pojawiają się nowe propozycje, jak chrześcijanin może dobrze przeżyć Wielki Post, słyszymy jaki sposób jest najlepszy, który bardziej Boży, a który jest pogonią za czymś...   Jedni zachęcają do Ekstremalnej Drogi Krzyżowej, drudzy zniechęcają. Jedni mówią, aby podejmować postanowienia Wielkopostne inni, żeby nie robić głupich postanowień itd...  Czasem myślę, że praktyki wszelkich umartwień rozumianych jako odmawianie sobie przyjemności w tym czasie, są już przestarzałe i mało wydajne, natomiast wszelkie dzieła miłosierdzia, dobrze widziane i ewangeliczne...  Ten mętlik i ogólne zamieszanie,  ma  też swoje dobre strony, bo zmusza mnie do refleksji.
O co chodzi  w Wielkim Poście?

  Czemu tyle się dzieje wokół niego? Odpowiedź jest zdumiewająco prosta o Pana Jezusa, o to by bardziej iść za nim, bardziej go poznać, zobaczyć jak wiele uczynił  dla mnie i czy jestem gotowa by odpowiadać na tę Miłość, w tym miejscu, w którym żyję i pracuję, po…

Oto jestem

Mów, bo sługa Twój słucha ...(1Sm3,3b-10,19) Według mnie jeden z najpiękniejszych fragmentów biblijnych. Młodego Samuela Pan wzywa po imieniu, chłopiec słyszy głos ale nie wie skąd pochodzi,  dopiero Heli wskazuje mu, że to Pan go woła.  Jest coś pięknego w tym młodzieńczym porywie serca, chłopiec słyszy swoje imię i natychmiast reaguje ,, Oto jestem", wyraża gotowość...Mów Panie bo sługa Twój słucha uległość wobec Pana.  Czasami słyszę, jak rozeznać powołanie? Na jaki znak mam czekać, aby wiedzieć do czego Pan mnie powołuje?    Myślę, że powołanie to jest poryw serca, rozumianego jako coś co dotyka mojej głębi pragnień, jakiejś istoty, która wyczuwa wielką Tajemnicę i Miłość Boga wszechogarniającą  i oczekuje odpowiedzi...Jest to jakiś rodzaj pragnienia: więcej, bardziej,  mocniej...  Chęć pomocy ludziom, czynienie czegoś dobrego, to za słabe motywacje, ponieważ one się wypalą wcześniej czy później ale pójście za Panem, odważnie i bez kompromisów, jest tym co będzie nam nadawało…

Urok młodości

Dawno mnie tu nie było, ufam, że czytelnicy nie odpłynęli, (hmm, te kilka osób, to prawdziwa przyjemność). Chociaż statystki stanęły, to dzielnie udaję, że nie zależy mi na nich...

 Byłam na wsi, jak na lato przystało. Na takiej niezwykłej wsi, w Górce Klasztornej, w Wielkopolsce. To  piękne miejsce z Matką Bożą, o które dbają Misjonarze Świętej Rodziny.  Spotkało się tam sto dwadzieścia młodych ludzi, którzy się modlili i rozmawiali o Bogu, o życiu, o tym w co wierzą, jak wierzą, niektórzy stawiali sobie pytania, jak lepiej i piękniej żyć, inni ładowali baterie na cały rok i było  też miejsce na wspólną zabawę. Myślę, że w dzisiejszych czasach bycie razem, rozmawianie, nawiązywanie relacji, wcale nie jest takie proste i trzeba zrobić spory wysiłek, aby ze sobą nawiązać kontakt werbalny, a nie internetowy.    Mimo wszechobecnego internetu, z uporem maniaka twierdzę, że człowiek dojrzewa przez żywą relację z drugim człowiekiem, twarzą w twarz, nie internetową, ucząc się drugiego, pr…