wtorek, 18 kwietnia 2017

Chrześcijaństwo jest piękne

Foto: Pixabay
  Kiedy uczestniczyłam z Liturgii Wigilii Paschalnej, towarzyszyła mi myśl natrętna: Chrześcijaństwo jest piękne. Kiedy odczuwałam prawdziwą radość, że cztery osoby dorosłe przyjęły chrzest, życie w Bogu, myślałam: chrześcijaństwo jest piękne. Sama jestem zdumiona tym ,,odkryciem'' a jednak...
Dlaczego tak uważam? Oto trzy powody :
  Jezus - Syn Boży stał się człowiekiem, aby nas przekonać o swojej  Miłości, upodobnił się do nas we wszystkim, oprócz grzechu, mało tego, przyjął na siebie nasze zło, umierając najbardziej hańbiąca śmiercią, jaką sobie można było wyobrazić w tamtym czasie.
 Najpiękniejszy z synów ludzkich, przyjął postać sługi sponiewieranego, odrzuconego, poniżonego do granic możliwości albo i poza możliwością. Ten który mógł wszystko...Po trzech dniach zmartwychwstaje i jeszcze raz mówi, kocham Cię, czy chcesz żyć? Jezus, Bóg bliski i daleki, szalony z miłości do człowieka, czeka i tęskni za nim, nigdy nie rezygnuje, zaprasza, niepokoi, irytuje... Na dźwięk Jego imienia zgina się wszelkie kolano i drżą złe moce. Nigdy nie mówi:  musisz, powinieneś, tak wypada ale pyta: Czy rozpoznajesz moją Miłość?  Czy nie jest to piękne i zachwycające?

  Pismo Święte - Żywe Słowo Boga - Bóg działający w historii i w moim życiu, tu i teraz, stopniowo odsłaniający, kim jest i jaki jest, przekonywujący nas w swoim Słowie, że żyje, działa, jest. Bóg, który się nie męczy i nie nuży człowiekiem ale jest konsekwentny w swojej opowieści, ukazującej Miłość: karci, wzywa do nawrócenia, okazuje troskę o nasze życie wieczne i pomyśleć, że to ten sam, który rodzi się w stajni, żyje jak normalny człowiek, który powołuje uczniów. To Bóg, który czyni cuda i prowadzi nas w Słowie, umacnia, krzepi i ożywia naszą wiarę i nasze życie. W psalmie czytamy: Twoje Słowo jest lampą dla moich stóp i światłem na mojej ścieżce. Twoje Żywe Słowo...

  Kościół -jeden, święty, tak, bo Kościół to wspólnota, liturgia, znaki, to miejsce spotkania z Kimś Najważniejszym, nie samemu ale z innymi, którzy wierzą w tego samego Boga co ja, którzy ze mną oczekują na przyjście Pana w chwale, którzy poszukują i zmagają się ze swoim grzechem. To rzesze świętych, którzy wstawiają się za mnie u Pana, kiedy mi brakuje wiary i sił. Wszyscy razem tworzymy ten Boży Dom i chociaż czasem widzę w nim więcej tego co ludzkie, słabe i grzeszne niż świętości, to jednak jest  to Mój Dom, bo otrzymałam tu życie w Bogu - Chrzest.

Kiedy szłam w procesji rezurekcyjnej, a ludzie dzwonili, dzwonkami przyniesionymi z domu, śpiewali, byli pełni radości i w podniosłym nastroju, że wydarzyło się coś ważnego. Myślałam: chrześcijaństwo jest piękne. I może trzeba czasem spędzić cztery godziny w Kościele, aby doświadczyć tej prawdy.

13 komentarzy:

 1. Tak. Chrześcijaństwo jest piękne i bardzo mi żal, gdy popkultura nie umiejąc poradzić sobie z jego wartością spycha je w aurę powtarzalności czy jednowymiarowości.

  OdpowiedzUsuń
 2. W istocie wszystko jest piękne! Problem jest tylko w tym, jak wyłuskać cukierka z brudnego papierka...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Raczej nie wszystko jest tak piękne, aby zasługiwało na uwagę.

   Usuń
 3. To chyba zależy od tego jak patrzymy. Jeden widzi zgrzebną fasadę, a drugi obietnicę czegoś pięknego. Czyż nie tak, Bóg patrzy na biednego grzesznika? a nawet więcej, On go powołuje do zadań ekstremalnych, do głoszenia Ewangelii wszelkiemu stworzeniu. Moim zdaniem to już zakrawa na prawdziwy skandal! Myślę, że warunek jest jeden, odczuwać awersję do kłamstwa i ściemy... Dobrej Nie/dzieli :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Można i tak na to spojrzeć.Pozdrawiam.

   Usuń
 4. Nie zgadzam się. Nie jest wcale piękne.Dużo piękniejsze jest życie w grzechu bo szatan dobiera ubrania kolory,nastroje perfekcyjnie jednak on nas w konsekwencji zniszczy a chrześcijaństwo może pomóc w byciu szczęśliwym na zawsze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To o co chodzi? Aby nas szatan zniszczył, czy aby być szczęśliwym?

   Usuń
 5. W życiu pytanie nie jest zadawane w taki sposób.

  OdpowiedzUsuń
 6. W życiu nie ma ,że szatan, że zły, że nieodwołalnie nami pogardzający. Jest tylko to ,że chcemy i możemy być szczęśliwi za małe odstępstwo, za drobiazg za sprzedanie, drobinki z siebie. Nieświadomie najczęściej, bez zrozumienia co robimy. Sprzedajemy drobinkę, później drugą , trzecią, za uśmiech za pochwałę, za gładkie ciało, za...dreszcz emocji.Wierzący w Boga jest wszak nieustannie i wciąż wiedziony na pokuszenie, na swoją górę z której może skoczyć byle by tylko sprzedał drobinkę.Zawsze się bałam, nawet najmniejszej deklaracji ,że tę drobinkę oddam i nie oddałam ale wielu oddaje a teraz czasem się boję ,że może jednak, przez przypadek...i co wtedy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę,że o co naprawdę chodzi to o poznanie Boga tego kim jest naprawdę,aby nie żyć w lęku przed złem ale w wolności,tych którzy już raz zostali wyrwani złu. Wtedy kiedy idziemy w wierze za Panem, może ulegamy słabościom i kompromisom,grzeszymy,jednak wiemy, że On jest bardziej skory do wybaczania niż potępiania i dlatego podejmujemy ciągle na nowo walkę o życie z Jezusem,na tym polega piękno.

   Usuń
 7. Wyrwani złu by mogli cieszyć się wolnością . Z każdą spowiedzią sprawiamy że Bóg zapomina nam nasze grzechy i święci wchodzimy w tłum jednak, ja nie mam tego szczęścia od bardzo wielu lat i muszę sama określić czy jestem i kim jestem. Możliwe ,że zdążę a jeśli nie...Żeby uklęknąć przy konfesjonale trzeba w stu procentach zerwać ze złem i szczerze chcieć poprawy a ja wciąż mam coś do naprawienia. Nie zgadzam się ,że muszę podejmować walkę o bycie z Jezusem. Jest ze mną zawsze i o każdej porze. Wiem, jestem pewna więc walczyć o Niego nie muszę i nikt nie musi. Walczyć musimy o siebie by dać Mu możliwość wyciągnięcia nas z bagna w jakie wchodzimy bo chociaż zawsze chce nam pomóc to my musimy wyciągnąć rękę by tę pomoc wziąć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ,,Walczyć musimy o siebie by dać Mu możliwość wyciągnięcia nas z bagna w jakie wchodzimy, bo chociaż zawsze chce nam pomóc, to my musimy wyciągnąć rękę by tę pomoc wziąć''. Zgadzam się,to jest najgłębsza prawda.

   Usuń